نحوه تمیز کردن ست پارچ و لیوان

نحوه تمیز کردن ست پارچ و لیوان

نحوه تمیز کردن ست پارچ و لیوان ، ست پارچ و لیوان یکی از کاربردی‌ترین لوازمی است که ما روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم. این ظروف ممکن است به صورت ست خریداری شوند یا به صورت تکی و شبیه هم وجود داشته باشند. این ست‌های پارچ و لیوان در متریال‌های گوناگون در بازار وجود دارند اما رایج‌ترین و پرکاربردترین نوعی که ما استفاده می‌کنیم، ست‌های پارچ و لیوان بلوری و شیشه‌ای هستند. این ظروف مزایای زیادی دارند اما ممکن است پس از مدتی جرم بگیرند یا کدر شوند. در این مقاله قصد داریم تا درباره نحوه تمیز کردن ست پارچ و لیوان صحبت کنیم و ببینیم چگونه می‌توان این ست‌ها را مثل روز اول نو و تمیز کرد. قبل از خواندن ادامۀ مقاله به شما پیشنهاد می‌کنیم در صورت تمایل به خرید ست پارچ و لیوان شیک به صفحۀ ست پارچ و لیوان شیک مراجعه کنید.

در ادامه به سوال چرا ست های پارچ و لیوان کدر می شوند ؟ می‌پردازیم.

چرا ست های پارچ و لیوان کدر می‌شوند

نحوه تمیز کردن ست پارچ و لیوان ، چرایی کدری این ست؟

چرا ست های پارچ و لیوان کدر می شوند ؟ حتماً شما هم تجربه این مشکل را داشته‌اید که وقتی مدتی از خرید ست پارچ و لیوان نو می‌گذرد، این ظروف دچار جرم و کدری می‌شوند. شما به خوبی لیوان‌ها و پارچ را تمیز می‌کنید و شستشوی اصولی را روی آن‌ها انجام می‌دهید. اما پس از مدتی که از استفاده از این لیوان‌ها می‌گذرد، این ظروف دیگر شفافیت و براقی گذشته را ندارند. این مشکل به دلایل گوناگونی رخ می‌دهد.

1. کدر شدن ست پارچ و لیوان در اثر لک مواد خوراکی

رایج‌ترین دلیل این موضوع این است که موادی که درون لیوان‌های ریخته می‌شوند ممکن است روی رنگ آن به‌مرور تأثیر بگذارند. به خصوص نوشابه‌های سیاه و رنگی و یا آبمیوه‌های گوناگون، به‌تدریج داخل لیوان و دیواره‌های آن رسوب کرده و دیگر با اسکاچ و مایع ظرفشویی تمیز نمی‌شوند. نحوه تمیز کردن ست پارچ و لیوان جرم گرفته با شستشوی عادی تفاوت دارد.

2. استفاده از ماشین ظرفشویی

موضوع بعدی که ممکن است باعث کدر شدن لیوان و پارچ شود، شستشوی این ظروف با استفاده از ماشین ظرفشویی است. ماشین ظرفشویی به دلیل مکانیزم شستشوی خاصی که دارد، باعث ایجاد لک بر روی ظروف بلور و به خصوص کریستالی می‌شود. برای رفع این مشکل بهتر است از آب سبک و نیز مواد شوینده به میزان کمتر استفاده شود.

3. رسوب املاح موجود در آب

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث ایجاد لک و رسوب بر روی ست پارچ و لیوان می‌شود، وجود املاحی مانند گچ و کلسیم در آب آشامیدنی ما است. این مواد پس از مدتی بر روی ظروف رسوب کرده و شفافیت آن‌ها را که موقع خرید ست پارچ و لیوان وجود داشت، از بین می‌برد.

نحوه تمیز کردن ست پارچ و لیوان با استفاده از وایتکس

نحوه تمیز کردن ست پارچ و لیوان به صورت اصولی

ما همیشه ست پارچ و لیوان و سایر ظروف کریستالی و بلوری خود را با استفاده از اسکاچ و مایع ظرفشویی می‌شوییم و خشک می‌کنیم اما مشکلاتی که در بخش قبلی به آن اشاره شد، باعث می‌شود پس از مدتی براقی و شفافیت لیوان‌ها و پارچ از بین برود. اما برای رفع این مشکل، چه باید کرد؟ در ادامه با نحوه تمیز کردن ست پارچ و لیوان با روش‌های گوناگون آشنا می‌شویم:

1. نحوه تمیز کردن ست پارچ و لیوان با استفاده از وایتکس

یکی از بهترین روش‌ها برای تمیز کردن ظروف شیشه‌ای از شر لکه‌ها و جرم، استفاده از مایع سفیدکننده است. برای این کار از یک لگن بزرگ استفاده کنید و وایتکس را با میزان مناسبی آب رقیق کنید. حالا برای 2 ساعت یا بیشتر این ظروف را در این محلول خیس کنید. برای گرفتن نتیجه بهتر، ست پارچ و لیوان را با یک اسکاچ ترجیحا نرم بسایید تا جرم‌ها به خوبی پاک شوند. پس از آبکشی، خشک کردن ظروف را هم از یاد نبرید تا هیچ لک مزاحمی بر روی ظروف باقی نماند.

2. نحوه تمیز کردن ست پارچ و لیوان با استفاده از سرکه سفید

برای این کار، ابتدا یک لگن را با یک قسمت سرکه سفید و ۴ قسمت آب پر کنید. لیوان و پارچ را برای یک شب تا صبح در این محلول خیس کنید. سرکه در ساختار لک‌ها و جرم‌ها نفوذ می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد. پس از آبکشی می‌توانید ظروف را با دستمال‌های نخی نرم یا با دستمال میکروفایبر خشک کنید. اگر از بوی تند سرکه خوشتان نمی‌آید، آبلیمو هم می‌تواند این کار را انجام دهد.

3. نحوه تمیز کردن ست پارچ و لیوان با استفاده از پودر لباسشویی آنزیم‌دار

پودر لباسشویی به خصوص از نوع آنزیم‌دار هم می‌تواند پارچ و لیوان شما را برق بیندازد. برای این منظور ظروف را در محلول پودر و آب برای یک شب خیس کنید. پارچ و لیوان شما براق و مثل روز اول تمیز خواهد شد.

4. تمیز کردن ست پارچ و لیوان با استفاده از جوش‌شیرین

جوش شیرین هم خاصیت لکه‌بری و تمیزکنندگی بالایی دارد. نحوه تمیز کردن ست پارچ و لیوان با این ماده، به این صورت است که ابتدا چند قاشق جوش‌شیرین را با چند قطره آب مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. حالا با استفاده از اسفنج ظرفشویی، این خمیر را روی لیوان‌ها بمالید و چند دقیقه‌ای صبر کنید. حالا می‌توانید لیوان‌های را شسته و با یک دستمال نرم و بدون پرز، خشک کنید. حالا شفافیت لیوان‌ها مانند زمان خرید ست پارچ و لیوان خواهد شد.

در ادامه به موضوع نکات مهم شستشوی ست پارچ و لیوان می‌پردازیم.

نکات مهم شستشوی ست پارچ و لیوان

نکات مهم شستشوی ست پارچ و لیوان

• لکه‌ها و جرم روی لیوان و پارچ را در فواصل زمانی کوتاه با موادی که ذکر شد، تمیز کنید. این موضوع به این دلیل است که لکه‌های باقی مانده روی ظروف هر چه دیرتر تمیزکاری شوند، احتمال سخت پاک شدن یا ماندگار شدن آن‌ها روی ظروف بیشتر خواهد شد.

• هنگام استفاده از مواد شیمیایی یا طبیعی پاک‌کننده، استفاده از دستکش و تهویه مناسب را فراموش نکنید.

• لیوان‌ها را پس از شستشو به صورت وارونه قرار داده و پس از خارج شدن آب، به خوبی خشک کنید تا از ایجاد لک‌های جدید جلوگیری شود.

سخن آخر

نحوه تمیز کردن ست پارچ و لیوان و نیز تمیزکاری منظم این ظروف، باعث شفاف ماندن و براق شدن این ست‌ها می‌شود. با استفاده از روش‌های ذکر شده می‌توانید درخشش ظروف را به حالت قبل از خرید ست پارچ و لیوان برگردانید.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید!
[Total: 0 Average: 0]
محمد صدرا مصدق
درباره ما
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *